Ścieżki ogrodowe własnymi rękami: 50 pomysłów na fotografię

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami: 50 pomysłów na fotografię

Ścieżki do ogrodów rozwiązują jednocześnie wiele problemów: ułatwiają ruch pieszy i przenoszą zmechanizowane inwentaryzacje, rozbijają przestrzeń na strefy i dekorują ją. W większości przypadków można je układać niezależnie, konieczne jest jedynie wybranie odpowiedniego materiału. Sugerujemy zapoznanie się z głównymi sposobami tworzenia ulepszonych ścieżek do prywatnego dziedzińca!

1. Płyty betonowe

Wytrzymały i niezawodny beton - doskonałe źródło do organizacji szlaków ogrodowych. Wariant betonu jest łatwy do czyszczenia, jest ekonomiczny, odporny na zmiany temperatury i trwały. W gotowej formie płyty wyglądają całkiem dobrze, ponadto mogą być wykonane w niemal każdym rozmiarze i konfiguracji. Istnieje możliwość zmiany odcienia powłoki poprzez dodanie niezbędnej ilości barwników. Sam zbudowanie takich utworów nie jest trudne.

Najpierw zaznacz granice i wykop łóżko o głębokości 10 cm. Napełnij ją warstwą piasku o grubości 5 cm, ubij ją i zalej wodą. Następnie zamontuj drewniane ramki w pudełku w odległości 7 cm między nimi Szerokość ramek powinna być wprost proporcjonalna do szerokości samej ścieżki. Ramki wypełnić betonowym roztworem.

Po 3 dniach betonowe płyty stwardnieją. Teraz wszystko zależy od drobiazgu - posadź trawę pomiędzy płaszczyznami lub wypełnij luki kamykami.

Powierzchnie są piękne i odpowiednie do obejrzenia miejsc, urządzone w nowoczesnych stylach skandynawskich. Surowy i nieco zimny obraz łączy się ze szkłem, tworzywem sztucznym, kamieniem, metalem.

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - płyty betonowe
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - płyty betonowe
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - płyty betonowe
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - płyty betonowe

2. Tablice

Drewno jest idealne do kształtowania krajobrazu w każdym z ich przejawów. Drzewo jest ciepłym, naturalnym materiałem, który nie przegrzewa się podczas upałów, dlatego przyjemnie jest chodzić po nim nawet bez butów. Tak więc, jeśli jesteś fanem naturalnych surowców, możesz użyć drewna do stworzenia ścieżki ogrodowej.

W procesie projektowania warto zwrócić szczególną uwagę na relief. Miejsca nawadniania, głębokie wgłębienia, w których może się gromadzić ciecz - nie jest to najbardziej udane drewno. Z technologicznego punktu widzenia powinny być umieszczone powyżej linii gleby, aby pozostały suche i czyste. Wykonaj rodzaj poduszki, kładąc ramę w wykopie, do której później przykręć śruby za pomocą śrub.

Aby obrzeże harmonijnie pasowało do ogólnego krajobrazu, jego wymiary powinny być proporcjonalne do miejsca. Na przykład mały obszar w ogrodzie nie wymaga dużych linii, limit 50 cm dla jednej osoby. Z kolei kursy centralne powinny być wyposażone w przestronne trasy o długości jednego metra lub większej.

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - tablice
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - tablice
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - tablice

3. Drewniane kliny

Nietrywialny wygląd i ścieżki ogrodowe z drewnianych pił. Produkty przyjazne dla środowiska mają naturalny wygląd, niską cenę, nie tworzą kałuż, są naprawiane, a we właściwym czasie niewłaściwe kłody mogą zostać rozbite i włączone do kompostu. Ale najważniejszym plusem jest to, że możesz zbudować unikalną ścieżkę szybko i łatwo własnymi rękami.

Najpierw zaznacz trasę i oznacz ją przy pomocy rozciągniętych między nimi słupów i lin. Wykopuj rów, który powinien być 70-80 mm wyższy niż wysokość konopi. Połóż plastikową folię na spodzie. Następnie wypełnij żwir lub gruz na połowę całkowitej wysokości, dobrze, w porządku. Wypełnij pozostałą przestrzeń piaskiem i wlej ją do zagęszczania.

Następnie rozsmarujcie sobie wycieki. Zaloguj się, jak chcesz, duże i małe konopi mogą naprzemiennie, umieścić je blisko lub daleko od siebie. Najważniejszą rzeczą na tym etapie jest poprawienie ich jakościowo i dopasowanie do poziomu budynku.

Na końcu miejsce między dyskami wypełniło ziemię ziołami, piaskiem lub żwirem. Sama stolarka, potraktować antyseptycznie, farbą lub olejem lnianym.

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Drewniane kliny
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Drewniane kliny
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Drewniane kliny
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Drewniane kliny

4. Wykreślone kształty

Wykorzystanie figurowych form jest prostym i niedrogim sposobem aranżacji ścieżki ogrodowej. Dla pełnego cyklu niezależnej konstrukcji wystarczy tylko jedno urządzenie. Oczywiście płyty nie są tak mocne, jak produkty fabryczne wytwarzane w technologii wibracji, ale w przypadku tras krajobrazowych o niskim obciążeniu jest to optymalna opcja.

Ramkę można nabyć w specjalistycznym sklepie, w zasobach internetowych lub zrobić z pianki lub płyty wiórowej. Roztwór betonu powinien być stosunkowo częsty. Połóż ramę na ziemi, wypełnij ją betonem, rozprowadź za pomocą szpatułki i odczekaj 10-15 minut, aż ciecz ochłodzi się. Przy niewielkich wibracjach usunąć formę. Powtórzyć cykl w całym obszarze docelowym. Na koniec zalać bloki piaskiem, wlać wodę i zamiatać sztywną szczotką.

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Figury kształtów
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Figury kształtów
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Figury kształtów

5. Kamień naturalny

Dla wielu projektantów ten materiał jest jednym z najlepszych w swojej praktycznej i estetycznej charakterystyce. Rzeczywiście, w jego otoczeniu krzaki, drzewa, kwiaty i trawniki wyglądają bardzo naturalnie. Konsumentowi wygoda korzystania z tego produktu może powodować wątpliwości, z tym że ze względu na znaczne ceny i złożoność przetwarzania.

Kamień jest piękny w swej naturalności, więc lepiej zostawić go w swojej pierwotnej postaci, inaczej ryzykujesz uzyskanie sztucznego, niczym niepozornego wyniku zamiast szlachetnego wizerunku. Szczególnie popularne są płyty bazaltowe, granitowe, marmurowe i wapienne.

Istnieją dwa główne sposoby układania - z dodatkiem cementu lub bez niego. W każdym przypadku konieczne jest podjęcie decyzji przed rozpoczęciem pracy. Podczas układania warstwy wykończeniowej upewnij się, że płótno znajduje się nad poziomem gruntu o kilka centymetrów. Jest to ważne, aby zwrócić uwagę, aby płyn nie kumulował się na gotowym torze.

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Kamień naturalny
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Kamień naturalny
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Kamień naturalny
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Kamień naturalny

6. Kostka brukowa klinkieru

Brukowane nawierzchnie są odporne na warunki atmosferyczne, obciążenia mechaniczne i zużycie. Atrakcyjny wygląd i przyjemna paleta kolorów w połączeniu z niskimi cenami sprawiają, że materiał ten jest dość konkurencyjny na rynku budowlanym. Produkty są wygodne do pakowania i użytkowania, nie są niszczone przez kwasy, sole i oleje, a odcień pozostaje taki sam przez wiele lat.

Wśród głównych grup odcieni wyróżniamy: cegłę, żółty, ciemny i jasny - wybierz odpowiedni kolor dla reszty budynków. Ważnym czynnikiem jest struktura produktu. Zatrzymaj się na gładkiej, szorstkiej lub dekoracyjnej z błyszczącymi elementami. Ale bądź ostrożny, nawet faktura powinna odpowiadać fasadzie.

Możesz zbudować ścieżkę ogrodową z kostki brukowej bez pomocy specjalistów. Usunąć górną warstwę gleby o 30-50 cm, istnieje wystarczająco dużo piaszczystego podłoża dla szlaków turystycznych. Pokryta jest 10-20 cm, wypełniona wodą i ubita. Następnie wykonaj mały rowek i ustaw krawędź 2-4 mm poniżej układarki. Wybierz metodę układania i przejdź do faktycznego procesu układania, pozostawiając małe szczeliny 3-5 mm. Na koniec wypełnij szczeliny piaskiem, rozprowadź je za pomocą pędzla, zrób ubijak z płytką wibracyjną i przemyj samolot wodą.

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Kostka brukowa klinkieru
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Kostka brukowa klinkieru
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Kostka brukowa klinkieru
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Kostka brukowa klinkieru

7. Szlak masowy

Specjaliści w dziedzinie projektowania krajobrazu długo używali żwiru, żwiru i tłucznia w swoich pracach. Działki w towarzystwie tych kamieni wyglądają pięknie i swobodnie. Jednocześnie tory spokojnie reagują na możliwe obciążenia w postaci przewozu wózków i chodzenia. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na różne warianty, jeśli Twój dom urządzony jest w stylu rustykalnym lub śródziemnomorskim. Wiejski ogród będzie organicznie uzupełniał drogę od gruzu skał, ułożonego ciągłym materiałem, bez nadmiernego połysku. W drugim przypadku możesz być nieco wyrafinowany i ułożyć mozaikowy wzór kamyków. Co więcej, zjeżdżalnia alpejska, piękne klomby lub mały staw są dobrze połączone z tym elementem projektu.

Jeśli chcesz, możesz zbudować ścieżkę ogrodową z kamyków własnymi rękami. Określić kontury liny, biorąc pod uwagę, że ich szerokość powinna wynosić co najmniej 50 cm, usunąć warstwę gleby o 15-20 cm, zalać piasek, a następnie żwir. Wypełnij wypełnić dwie trzecie. Wzdłuż krawędzi ustaw granicę i wypełnij pozostałą przestrzeń cementem, kontrolując poziom w orientacji poziomej. Rozłożyć gont na mokrym roztworze. Aby ułożyć kamienie bez ozdób, umieść je pionowo lub poziomo blisko siebie, dociskając do cementu. Jeśli chcesz uporządkować wzorzysty ślad, utwórz szkic i zacznij rysować go od środka. Aby uzyskać płaski samolot, użyj deski i młotka, dotykając każdej sekcji, sprawdź wynik z poziomu. Nakładając pracę z folii, pozostaw ją na jeden dzień, a następnie wypełnij ścieżkę ciekłym cementem i usuń nadmiar za pomocą pędzla. Możesz korzystać z toru zgodnie z jego przeznaczeniem po 15 dniach.

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Ścieżka zbiorcza
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Ścieżka zbiorcza
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Ścieżka zbiorcza

8. Podłogi ogrodowe

Posadzka ogrodowa to stosunkowo nowa powłoka w krajobrazie. Zasadniczo jest to integralna lub modułowa platforma wykonana z drewna lub KDP. Już się ustanowiło jako estetyczne, wygodne i bezpieczne źródło. Wybierając talię z naturalnego drewna, preferują rasy dębowe, ponieważ są one mniej, na przykład, drzewa iglaste, są podatne na rozkład i zużycie.

Konfiguracja lakoniczna jest prawie główną zaletą materiału. Jeśli istnieje solidny fundament z drenażem, można spienić płótno bezpośrednio na ziemi. Ale jeśli powierzchnia ma zakręty i planujesz ulepszyć dużą przestrzeń, dobrze jest przygotować podstawkę, taką jak piaszczysta lub żwirowa poduszka.

Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Podłogi ogrodowe
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Podłogi ogrodowe
Ścieżki ogrodowe własnymi rękami - Podłogi ogrodowe

Master-class: Ścieżka ogrodowa własnymi rękami

Leave a Comment

41 − 36 =